Cuprins:

Campionatul UEFA EURO

EURO 2020 Final Tournament Draw (Mai 2024)

Anonim

În 2012, Spania a devenit prima țară care a câștigat două titluri consecutive de fotbal (de fotbal) la Campionatul European UEFA (fotbal), învingând Italia cu 4–0 pentru ridicarea Cupei Henri Delaunay. Meciul final al EURO 2012 a avut loc pe 1 iulie în fața a 63.170 de spectatori pe Stadionul Olimpic din Kiev, Ukr. A fost cel de-al 14-lea și cel mai de succes turneu de acest gen, organizat din 1960, cu Spania, care a câștigat pentru prima dată titlul în 1964, oferind un afiș memorabil de carismatic care a egalat cele trei victorii ale Germaniei de Vest / Germaniei.

Primii ani.

Turneul cvadrienal a fost înființat în 1958 ca Cupa Națiunilor Europene. Cupa Henri Delaunay, prezentată câștigătorului, a fost numită în onoarea secretarului general al Federației Franceze de Fotbal, care în 1927 a conceput ideea unui campionat european. (Un campionat similar din America de Sud datat din 1916.) Cupa internațională europeană a avut loc pentru prima dată în 1927, participând o jumătate de duzină de țări; a reapărut după cel de-al doilea război mondial ca Cupa Dr. Gerö. În 1958 a început Cupa Națiunilor Naționale, cu doar 17 țări intrate pentru că Marea Britanie, Germania de Vest și Italia au refuzat să participe. Echipele au concurat pe teren propriu, cu semifinale și finala organizate în Franța în 1960. Când Spania era programat să joace Uniunea Sovietică în sferturile de finală, însă, echipa spaniolă s-a retras pe motive politice; Sovieticii, ancorați de portarul Lev Yashin, au continuat să bată Iugoslavia 2–1 în finala de la Paris, cu o prezență dezamăgitoare de 17.966.

Aceeași formulă eliminatorie a fost folosită în 1964 în cea de-a doua competiție și a existat mai mult interes; cele 29 de înscrieri au inclus Anglia, Țara Galilor, Irlanda de Nord și Germania de Est. UEFA a ales pe neașteptate Spania ca gazdă, iar în finala de la Madrid, 79115 de spectatori au urmărit spaniolii să învingă sovieticii 2–1.

Doar Islanda și Malta din cele 33 de țări membre UEFA de atunci au lipsit din seria din 1968, înscrierile fiind împărțite în opt grupuri de calificare. Etapele finale au avut loc în Italia. O remiză în semifinală a avut ca rezultat italienii să prevaleze asupra sovieticilor prin aruncarea unei monede. O finală redată a fost permisă la Roma după ce Italia a remizat 1-1 cu Iugoslavia. Italienii au câștigat reluarea cu 2-0.

Belgia a fost selectată pentru a găzdui etapele finale din 1972 și a ocupat locul trei într-un turneu satisfăcător de înscrieri complete. Acesta a fost câștigat în mod extraordinar de o echipă din Germania de Vest-out-out, în care Franz Beckenbauer a controlat apărarea și Gerd Müller a furnizat golurile. Uniunea Sovietică a bătut Ungaria în semifinale, dar a fost închisă de vest-germani 3-0 în finala de la Bruxelles.

Un tipar similar a fost utilizat pentru 1976, Iugoslavia aleasă pentru ultimele etape; echipa iugoslavă a terminat al patrulea după ce a pierdut în semifinale în vestul Germaniei de Vest și în Olanda în play-off-ul locului trei. Germania de Vest a ajuns din nou în finală, pierzând doar 5–3 la penalty-uri după prelungirea în Cehoslovacia, după o remiză de 2–2. Ultimele patru partide ale turneului au înregistrat o medie de 4,75 goluri pe meci.

UEFA i-a permis unui adio să găzduiască Italia în 1980. Au fost două grupuri din patru echipe, câștigătorii contestând finala și alăturații disputând locul trei și al patrulea. Germania de Vest a capturat cel de-al doilea titlu, învingând Belgia 2-1 la Roma. Cehoslovacia a învins Italia cu 9–8 la penalty-uri, după o remiză de 1-1 pentru a termina pe locul trei.

Franța, gazda din 1984, a format un mijlocaș excelent în Alain Giresse, Jean Tigana și Michel Platini, care au marcat, de asemenea, un record de nouă goluri. Deoarece nu a existat un meci pe locul al treilea / al patrulea, câștigătorii grupului au întâlnit alergătorii alternative în semifinale. Franța a învins Portugalia 3–2, iar Spania a avut nevoie de lovituri de pedeapsă pentru a dispune Danemarca după o remiză de 1-1. În finală, Franța a învins Spania 2-0 la Paris înaintea unei mulțimi de 47.368.

Campionatul European.

Odată cu creșterea interesului, mulțimea medie de 53.989 record a fost raportată în Germania de Vest pentru turneul din 1988, primul jucat după ce a fost rebranșat drept Campionatul European al UEFA. Olanda a trecut de gazdă într-o semifinală, câștigând 2-1. URSS a învins Italia 2-0 în cealaltă semifinală, dar a pierdut în fața olandezilor 2-0 în finala de la Munchen.

Problemele politice și finalele plate, dezamăgitoare au revenit în 1992. Fosta URSS a jucat ca Commonwealth a Statelor Independente, iar războiul civil a împiedicat Iugoslavia să concureze. Gazda Suedia a pierdut 3–2 pentru a unifica Germania într-o semifinală, iar în cealaltă, Danemarca a necesitat o eliminare de 5–4 pentru a solicita victoria asupra Olandei, după o remiză de 2–2. Danezii au continuat să-i învingă pe germani 2-0 în finala de la Goteborg.

Patru ani mai târziu, la noul redenumit EURO '96, au apărut mai multe înscrieri și 16 finaliști după destrămarea Uniunii Sovietice și a Iugoslaviei. Mulțimile agregate au depășit 1.000.000, cu o medie de 40.916. Germania a dominat peste 6–5 Anglia gazdă într-o eliminare într-o semifinală, iar cehii i-au învins pe francezi în cealaltă. Germania și-a asigurat cel de-al treilea titlu câștigând cu 2-1 împotriva Republicii Cehe, cu un gol de moarte subită pe Wembley Stadium din Londra.

Versiunea din 2000 avea gazdele gemene, Olanda și Belgia, din care ultima nu a reușit să ajungă în sferturile de finală. În semifinale, Franța a învins Portugalia 2-1, iar Italia a câștigat o lovitură cu olandezii, după o remiză fără gol. David Trezeguet a aruncat golul câștigător al Franței de a nega Italia în finala 2-1 de moarte subită de la Rotterdam, Neth.

Grecia a reușit în mod neașteptat în 2004, înfrângând apărarea campioanei Franței în sferturile de finală, eliminând Republica Cehă în prelungiri în semifinale și supărând gazda Portugaliei 1-0 în finală, în fața a 62.865 de spectatori. Portugalia a depășit Olanda 2–1 în meciul lor din semifinală.

Cohost-urile au fost alese din nou pentru 2008, de data aceasta Austria și Elveția. Spania neobosită a marcat 12 goluri, atacând în valuri. Deși Spania a învins Germania 1–0 cu un singur efort din partea Fernando Torres în finala de la Viena, dinamica spaniolilor a controlat jocul, iar în general, a fost una dintre cele mai unilaterale finale. Germania a cucerit o victorie în semifinală asupra Turciei, iar Spania a marcat încă trei goluri decât Rusia în cealaltă semifinală.

EURO 2012.

EURO 2012, organizat în comun în Polonia și Ucraina, a fost primul care a avut loc în întregime în estul Europei. Au existat cazuri de abuz rasist față de jucătorii negri, iar echipele s-au luptat cu temperaturi ridicate și furtuni, dintre care una a întrerupt meciul dintre Franța și Ucraina. Controversele au înconjurat un obiectiv legitim (confirmat de TV) pentru Ucraina împotriva Angliei, care a fost interzis, în ciuda staționării unui oficial suplimentar în spatele obiectivului. Olanda favorizată a fost o pierdere timpurie și nici o țară gazdă nu a supraviețuit până în ultimele opt. Germania a privit confortabil la control până la pierderea sa în semifinală la 2-1 la două goluri individuale fine ale lui Mario Balotelli. Briliantul din Portugalia, Cristiano Ronaldo, a impus peste Cehia în sferturile de finală, înainte ca Portugalia să cadă în Spania într-un meci după o semifinală fără gol.

În finala contra Italiei, spaniolii captivanți din punct de vedere vizual și-au disprețuit dependența de atacanți, preferând două bănci de trei la mijlocul terenului și controlând jocul cu o trecere strânsă. Primul gol a fost o lovitură de cap a lui Cesc Fàbregas pentru ca David Silva să poată trece cu capul după 14 minute. Apoi, Xavi a trântit o pasă penetrantă, care i-a permis lui Jordi Alba să adauge la final cu patru minute înaintea intervalului de repriză. Torres a marcat cel de-al treilea gol al Spaniei la minutul 84, iar o înlăturare de la el pentru a-l înlocui pe Juan Mata patru minute mai târziu a adus scorul final la 4–0. Italia, redusă la 10 bărbați prin accidentare, a luat înfrângerea stoic.

Andrés Iniesta, cel harnic din Spania, a fost numit Om al meciului și cel mai bun jucător al turneului. Torres, obișnuit puțin pentru a efectua Spania, a câștigat Cizma de Aur cu trei goluri, un singur ajutor și doar 189 de minute în joc. Alte clasamente pe teren au fost Andrea Pirlo (Italia), Philipp Lahm (Germania) și Steven Gerrard (Anglia).