Cai de curse din Seattle Slew
Anonim

Seattle Slew (din 1974), curse de curse americane (Thuredbred) care în 1977 a devenit al 10-lea câștigător al Triple Crown american - Kentucky Derby, Preakness Stakes și Belmont Stakes - și singurul cal care a câștigat Triple Crown cu un înregistrare neînvinsă.

Alăptarea și anii de început

Seattle Slew a fost închis la 15 februarie 1974 la ferma de reproducție White Horse Acres din Lexington, Kentucky. Avea un arbore genealogic impresionant: neamul său, Bold Reasoning, era nepotul lui Bold Ruler, tatăl marelui secretariat. Barajul său a fost My Charmer, urmașul lui Myrtle Charm, campionul în vârstă de doi ani din 1948.

Când a devenit tânguitor, Seattle Slew se completase frumos într-un măgăruș de 700 de kilograme (317 kg) cu o bună dispoziție. Cu toate acestea, pasionații de cai care au participat la vânzările la licitație au avut rezerve. Unii au crezut că nu este grațioasă, în timp ce alții aruncau la cap și barajul său, susținând că nu au fost dovediți, acesta fiind doar cel de-al treilea mânz și primul ei. Prin urmare, măgărușul a fost respins pentru prezentarea la prestigioasa vânzare Keeneland, dar a fost înscris în vânzarea Fasig-Tipton din Lexington, ceea ce nu ar genera prețurile Keeneland.

El a fost achiziționat de proprietarii novici Karen și Mickey Taylor și de partenerii lor de afaceri, medicul veterinar Jim Hill și soția sa, Sally. Grupul a numit calul după Seattle (orașul natal al Taylorsului era White Swan, Washington) și mlaștinile din Florida (cunoscute și sub numele de „slews”), unde Hill a crescut. Proprietarii au trimis apoi calul în Maryland pentru a fi instruiți de Billy Turner.

Seattle Slew și-a făcut debutul în curse la 20 septembrie 1976, în timpul celei de-a cincea cursă la Belmont Park din New York, pe care a câștigat-o pe cinci lungimi, chiar dacă a părăsit ultima dată poarta. Turner l-a trimis din nou, pe 5 octombrie, în Belmont Park, într-o indemnizație de șapte furlong, pe care Seattle Slew a câștigat-o ușor cu trei și jumătate. Turner nu a avut nicio reticență atunci să-l intre în prestigiosul Champagne Stakes de la Belmont pentru copii de doi ani. Cu greu a fost o cursă, pentru că Seattle Slew a trântit terenul pe nouă și trei sferturi în timp ce a alergat cel mai rapid kilometru de vreun copil de doi ani. Scriitorii sportivi s-au bâlbâit de emoție în privința rezultatelor și l-au votat colțul de doi ani al anului.

1977: Triple Crown

Seattle Slew s-a odihnit bine peste iarnă și și-a început pregătirea pentru Derby-ul din Kentucky la pista de curse Hialeah Park din Florida, pe 9 martie, câștigând cu nouă lungimi în cursa de alocare cu șapte furlong și stabilind un record, urmată de o victorie de patru lungimi. în Stakes Flamingo de la 1 1 / 8 mile pe 26 martie mai puțin de o lună mai târziu, el a lustruit 1 1 / 8 -mile lemn Memorial Mizele din New York, trei si un sfert lungimi in fata. Deoarece Wood a fost una dintre cele mai importante curse de miză înainte ca Derby-ul din Kentucky și Seattle Slew să fie invins în toate cele șase curse pe care le-a alergat în cariera sa la acel moment, nu a fost de mirare că el a fost favoritul 1-2 în Derby.

Seattle Slew a început Derby-ul din Kentucky, întorcându-și capul în lateral și învârtind spre dreapta, în timp ce gateman-ul a încercat să-l împingă din tribun. Când a ieșit, el avea două sau trei lungimi în spatele unui perete de cai încordători. Jean Cruguet, jocul francez experimentat, care îl călărește în toate cursele sale, l-a așezat și apoi a procedat să ridice găuri în peretele cailor pentru a-l străbate. Când au ajuns la primul sfert de mile, Cruguet și Seattle Slew lăsaseră turma în urmă și îl provocau pe lider, For the Moment. Cei doi cai au alergat cu capul în jos pe spate până la întoarcerea îndepărtată, iar Seattle Slew a tras în față cu un sfert de mile de mers. Deși pista a fost rapidă, timpul nu a fost. 02:02 1 / 5 a fost cu greu în liga a Secretariatului 01:59 cu 2 / de 5.

O mulțime record de 77.346 a fost la îndemână pentru a urmări miza Preakness. Plecând din opt poziții post, Seattle Slew a rulat gât și gât cu Cormorant pentru cea mai mare parte a cursei. Cruguet l-a lovit o dată în partea superioară pentru a-l menține concentrat și a dus-o cu mâna la final pentru o victorie de o jumătate.

Sâmbătă, 11 iunie 1977, a fost ziua Belmont, iar 71.026 de fani de curse au umplut venerabilul parc Belmont, anticipând cu nerăbdare încununarea unui nou campion Triple Crown. Startul cursei a găsit Seattle junghiat un favorit cote 2-5, care rulează în față, unde a rămas pentru restul 1 de 1 / cu 2 mile. Ritmul a fost extrem de lent. Run Dusty Run a făcut o taxă, la fel ca și Sanhedrin, dar au fost expediați rapid. Seattle Slew castigat de patru lungimi într - un timp de 2:29 cu 3 / de 5, și a fost numit 1977 Calul anului pentru stelar sezon de curse neînvinsă.

Anii finali

Anul următor a început neașteptat. La începutul anului 1978, Seattle Slew a contractat un virus care aproape l-a ucis. El a fost alăptat din nou la sănătate și a putut reîncepe cursele. Cupa Marlboro, la nouă furlonguri din Belmont Park, pe 16 septembrie, cel de-al patrulea început de an, a fost remarcabilă, deoarece a inclus, pentru prima dată, doi câștigători ai Triple Crown în aceeași cursă, întrucât Affirmed câștigase Triple Crown mai devreme în anul. Niciodată nu a existat nicio îndoială cu privire la rezultatul Cupei Marlboro de la bun început. Seattle Slew a zburat prin întindere și a obținut o victorie decisivă pe trei lungimi asupra tânărului campion. În cele șapte starturi ale sale din 1978, Seattle Slew a fost câștigătorul a cinci, a ajuns pe locul doi în două și a câștigat 473,006 USD în poșete.

El a fost retras la stud în 1978, iar el a murit în 2002, la 25 de ani de la victoria lui în Kentucky Derby. În cariera sa de curse din 17 curse, a câștigat 14, a fost a doua oară și a ajuns pe locul patru o dată. El a fost introdus în 1981 în Sala de renume a Muzeului Național al Racing-ului.